Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 190022595
Vilniaus lopšelis-darželis
„SPYGLIUKAS“
Rašykite

rastine@spygliukas.vilnius.lm.lt

Skambinkite

(8 5) 244 2179

Atvykite

Architektų g.16, Vilnius

Vaikų finansinis raštingumas prasideda nuo tėvų

Su vaikais apie finansus kviečiame kalbėti nuo mažų dienų. Tiems, kurie to dar nepadarė, primename – pradėti niekada nevėlu.

Finansiniame moksleivių ugdyme itin svarbų vaidmenį atlieka tėvai. Vienas iš geriausių būdų edukacijai – kalbėtis su vaikais, aiškintis, kas jiems įdomu ir visada būti atviriems jų klausimams. Nors augant vaikui finansinės temos sudėtingėja, žiūrėti į tai galite praktiškai – tegul aptariamas ekonomikos temas padiktuoja Jūsų šeimos kasdienybė.

Finansinio raštingumo reikšmė

Finansinio raštingumo ugdymo stoka vaikystėje atsiliepia brandesniame amžiuje, vos pradėjus savarankišką gyvenimą. „Swedbank“ užsakymu 2020-ųjų metų rugsėjį atlikta apklausa parodė, kad 18–24 metų amžiaus jaunimas dėl finansų jaudinasi labiau nei kitos amžiaus grupės, ir daugumai jų mintys apie pinigus kelia stresą kiekvieną dieną.

Kuo geresnį supratimą apie tai, kaip veikia pinigų pasaulis, vaikai turės nuo mažens, tuo jie geriau tvarkysis su savo finansais ateityje, pavyzdžiui: sėkmingai taupys, laikysis drausmės, atsakingiau skolinsis, anksčiau ims planuoti pensiją bei diversifikuos investicijas. Pradėti ugdyti atžalos finansinį raštingumą galima pasirūpinus pirmąja savo vaiko sąskaita.

Kaip mokosi vaikai?

Vaikų mokymasis vyksta trimis stadijomis: pirmiausia vaikai stebi kitus žmones, ypač jų aplinkoje esančius suaugusiuosius. Tuomet vaikai klausinėja, aktyviai domisi ir, galiausiai, ima veikti arba demonstruoja norą daryti tai, ką išmoko stebėdami.

Trečioje stadijoje svarbu, kad vaikas jau turėtų bazinius finansų valdymo įrankius, kuriais jūsų padedamas galėtų praktikuotis, pavyzdžiui: debeto kortelėmobilioji programėlė, o vyresniems, nuo 14 metų – e. taupyklė ir pan. Tarptautinio mokinių vertinimo (PISA) 2018 m. tyrimo duomenimis, moksleiviai, nurodantys savo tėvus kaip informacijos apie pinigus šaltinį, vidutiniškai 27 taškais lenkia tuos, kurie tėvų kaip šaltinio nenurodo. Vidutiniškai 94 proc. EBPO šalių moksleivių nurodo informaciją apie finansus gaunantys iš tėvų.

Vaikus lengviausiai sudominti galima savo pavyzdžiu: pasakojant apie savo šeimos finansus, mokinant kasdienių finansinių operacijų interneto banke, kuo daugiau įtraukiant į planavimą – nuo maisto apsipirkimo iki atostogų. Leisti vaikui būti pilnaverčiu šeimos nariu, kuris gali pasiūlyti idėjas bei jas aptarti. 

Išlikite kūrybingi

Svarbu prisiminti, kad finansinio raštingumo ugdymas, pirmiausia, turi būti įdomus ir smagus. Todėl stenkitės į šią edukaciją pažiūrėti kūrybiškai.

Norint ugdyti finansinį vaikų raštingumą, pradžioje galima padėti atžaloms atskirti tikruosius savo norus nuo poreikių bei išsikelti taupymo tikslą. Jeigu tikslas bus realus ir pasiekiamas, vaiką labiau motyvuos taupyti. Kad pakely tikslas nepasimirštų, pravartu susikurti svajonių žemėlapį, t. y. norimų daiktų / dalykų koliažą ir jį pasikabinti labiausiai matomoje kambario vietoje.

Mažesniems vaikams finansinę edukaciją rekomenduojama įpinti į žaidimus. Su vaikais galite piešti svajonių / ateities pinigus, žaisti parduotuvę, gamintis taupykles iš namie turimų medžiagų.

Vyresniems jau galite suteikti atsakomybės ir leisti suplanuoti savaitės meniu, įtraukti į komunalinių mokesčių mokėjimą. Paskatinti paskaičiuoti, kiek išteklių išnaudojama namie, o jei kitą mėnesį pavyks jų sumažinti ir sutaupyti, tuomet skirtumą padovanoti vaikui. Tai motyvuos ne tik pasidomėti ištekliais, kiek jie kainuoja, bet ir kasdien gyventi tvariau.

Informacija paruošė Vilniaus lopšelio – darželio direktorė Rasa Andrejeva

Šaltinis: Vaikų finansinis raštingumas prasideda nuo tėvų | blog.swedbank.lt


  

     Kyla iššūkių kalbant su vaikais apie pinigus?

„Swedbank“ paruošė patogią atmintinę ir mokymosi medžiagą skirtingo amžiaus vaikams, kad finansinė edukacija taptų smagiu visos šeimos užsiėmimu:

Vaikams iki 6 m.

NEMOKAMA KNYGA VAIKAMS: pinigai ir kiti Gilučių šeimos reikalai | blog.swedbank.lt

  • Žaiskite žaidimus su pinigais

Supažindinkite su pinigais rūšiuodami monetas, žaisdami parduotuvę ir stalo žaidimus. Naudokite tikras ar žaislines monetas ir banknotus.

  • Pristatykite šeimos pavyzdį

Papasakokite, kaip Jūs uždirbate pinigus, ką už juos perkate, kokius mokesčius mokate, kam taupote. Parodykite, kiek kainuoja vienas ar kitas daiktas, palyginkite jų vertę.

  • Leiskite priimti mažus sprendimus

Galite duoti smulkių kišenpinigių ir aptarti, kam jie skirti. Leiskite vaikui pačiam susimokėti už pirkinį arba dalį nuosavų pinigų (kišenpinigių ar padovanotų) išleisti savarankiškai.

  • Paskatinkite taupyti ir padėkite išsikelti tikslą

Padėkite suprasti, kad svarbiems pirkiniams ir svajonėms reikia taupyti. Išsirinkite arba pasigaminkite taupyklę, nupieškite ar kitaip vizualizuokite svajonę ir paskatinkite pradėti siekti pirmųjų finansinių tikslų.

Comments are closed

Skip to content